Jak dbać o dywan?

Wykładziny dywanowe, dywany wełniane, sztuczne, orientalne…

 

Jak dbać o dywan?

 

Należy uważać na zabrudzenia spowodowane wyciekiem soków owocowych, są w nich zawarte barwniki, które bardzo trudno usunąć z poplamionego dywanu.

Niebezpieczne są również zabrudzenia spowodowane kawą, winem, środkami chemicznymi szczególnie tymi do gruntownego czyszczenia toalet. Plamy należy natychmiast przetrzeć wilgotną gąbką, pomoże to zminimalizować ewentualne szkody.

W tym celu rozrabiamy odrobinę płynu do ręcznego prania tkanin i czyścimy dywan za pomocą gąbki. Należy pamiętać, że dywan zapieramy od brzegu zabrudzenia w stronę środka plamy tak aby jej nie rozmazywać.

Po czyszczeniu należy nałożyć na to miejsce papierowy ręcznik, który wchłonie nadmiar wilgoci i zabrudzenie.

Pod wszelkiego rodzaju doniczki z kwiatami należy używać podstawek, regularnie sprawdzać ich szczelność. Wyciek wody z doniczki często posiada kwaśny odczyn, w płynie znajdują się związki żelaza które nieodwracalnie niszczą tkaninę.

Co kilka tygodni, w zależności od natężania ruchu, dywan należy obrócić tak by równomiernie się zużywał. Jest to istotne również z tego względu, że światło naturalne i sztuczne powoduje płowienie koloru, lepiej by to blaknięcie było równomierne na całej powierzchni.

Jak należy pielęgnować dywan?

Regularnie odkurzaj dywan. Piasek powoduje ścinanie runa, obniża żywotność dywanu.

Po odkurzaniu za pomocą miękkiej szczotki zaczesz dywan w jedną stronę „z włosem”.

Pod dywan podłóż antypoślizgową matę gumową szczególnie w dużym natężeniu ruchu, unikniesz przesuwania dywanu i tworzeniu się fałd.

Jeśli dywan został odkształcony, np. ciężkim meblem, zwilż go delikatnie rozpylaczem i zaczesz miękką szczotką.

Stosuj profesjonalne wycieraczki: dywanowe wewnątrz a szczotkowe na zewnątrz domu!

Maty takie charakteryzują się dużą zdolnością zatrzymywania większości zabrudzeń wnoszonych na butach, szczególnie piasku który rysuje podłogi, niszczy dywany i wykładzinę.

Pamiętaj by wycieraczkę regularnie odkurzać, ma ona absorbować piasek a nie zrobi tego jeśli będzie brudna.

W razie pytań czy wątpliwości jesteśmy do Twojej dyspozycji.

https://www.lakszmi.com.pl/pranie-dywanow-wroclaw/

Komentowanie jest wyłączone.